Klimatske promjene, promjene cijene energenata, potrošnja goriva i ograničenost zaliha fosilnih goriva doveli su do snažnog zaokreta na planu potrošnje energije, razvoju novih tehnologija i podizanju svijesti svih nas - korisnika te energije. S obzirom da 40% sveukupne energetske potrošnje, u Hrvatskoj, otpada na zgradarstvo (stambeni i tercijarni sektor), mjere uštede energije usmjerene su na nove načine izgradnje objekata, jer su tu i najveće mogućnosti uštede energije. Da bi se to ostvarilo mora se zadovoljiti niz preduvjeta po pitanju dovođenja energije i njenih gubitaka, novi način projektiranja i građenja. Sve to podrazumijeva uvođenje i poštivanje novih zakona i propisa u tom području.
Europska unija je 2002 godine donijela Direktivu o poboljšanju energetskih svojstava zgrada i pokrenula je postupak poboljšanja energetskih svojstava zgrada u zemljama EU putem isplativih mjera uzimajući u obzir vanjske klimatske uvjete uz očuvanje zadovoljavajuće kvalitete unutarnjeg zraka.
Directive 2002/91/EC of the European Parliament and of the Council of 16 December 2002 on the energy performance of buildings
Cilj direktive je smanjenje utroška energije zgradama primjenom isplativih mjera poboljšanja sustava u zgradama ( toplinska zaštita, rasvjeta, automatika i sl. ) , a time posredno i ispunjavanje obveza preuzetih Kyoto protokolom ( obveze smanjenja emisije stakleničkih plinova za 8% ispod nivoa iz 1990. g. do 2010.g. )
Kako bi postupak smanjenja potrošnje energije i smanjenja emisije stakleničkih plinova bio usporediv u svim članicama EU i zemljama koje su osim članica EU preuzele obvezu primjene Direktive, direktivom je uspostavljena opća metodologija za određivanje energetskog svojstva zgrade koja treba najmanje uključiti: toplinske karakteristike zgrade uključujući i zrako nepropusnost, instalacije za grijanje i pripremu potrošne tople vode, ventilaciju, klimatizaciju, rasvjetu, položaj i orijentaciju zgrade, pasivne solarne sustave, i zaštitu od pregrijavanja od sunca, prirodnu ventilaciju, unutarnje klimatske uvjete.
Hrvatska, kao zemlja kandidat za pristup Europskoj uniji (EU), na više zasjedanja Sabora donijela je odluku o usklađivanju svog zakonodavnog okvira sa svim direktivama Europske unije.
Na taj način izvršena je i implementacija Direktive o poboljšanju energetskih svojstava zgrada u hrvatsko zakonodavstvo, putem slijedećih zakona, tehničkih propisa i pravilnika:
Obveza preuzeta implementacijom direktive u Hrvatsko zakonodavstvo određuje prema Pravilniku o energetskom certificiranju zgrada(113/08,91/09) slijedeće:
Pravilnik o uvjetima i mjerilima za osobe koje provode energetske preglede i energetsko certificiranje zgrada (113/08,89/09) definira uvjete i mjerila za davanje ovlaštenja osobama za provođenje energetskih pregleda i energetsko certificiranje zgrada.
Odlukom vlade rok za početak postupka energetskih pregleda, procjena i certifikacije objekata, određen je za 31.03.2010. godine.
Iskustvo i znanje stečeno kroz naše referentne projektirane i izvedene objekte na području distribucije vode, plina, famaceutskoj industriji, sustave daljinskih nadzora i upravljanja mjernom i regulacijskom opremom u distribucijama raznih medija te kroz sustave vizualizacije i upravljanja automatskih procesa, odlučili smo primjeniti u poslovima energetskih pregleda, ocjenjivanja i certificiranja objekata.
Naši djelatnici završili su osposobljavanje za poslove energetskih pregleda, ocjenjivanja i certificiranja objekata s jednostavnim tehničkim sustavima i ocjenjivanja i certificiranja objekata sa složenim tehničkim sustavima.
To nam je omogućilo da Vam osim, projektiranja sustava daljinskog prijenosa podataka sa mjernih uređaja u distribucijama vode, plina i raznih energenata u tehnološkim procesima te vizualizacije, nadzora i upravljanja jednostavnim i složenim procesima, ponudimo i naše dugogodišnje iskustvo, pretočeno u poslove energetskih pregleda i certificiranja objekata sa jednostavnim i složenim sustavima.
Posjedovanjem vlastite IC kamere , u mogućnosti smo, utvrditi stvarna mjesta gubitaka energije, a projektima daljinskog nadzora i mjerenja raznih energenata (plin, struja, voda, odvodnja) ponuditi vam i uvid, nadzor, kontrolu i upravljanje nad stvarnim troškovima objekta. Predložena rješenja omogućavaju kontrolu učinkovitosti mjera propisanih energetskim certifikatom za poboljšanje energetskih svojstava objekta te ekonomsku učinkovitost njihove primjene..
Naš dosadašnji uspjeh, rezultat je jasne poslovne vizije, stalnog stručnog usavršavanja i stručnog tehničkog kadra.: Korisnicima nudimo isključivo kvalitetne proizvode , stručnu tehničku podršku za njihovu primjenu, servis, savjetovanje i obučavanje.
Sve navedeno daje nam za pravo da smatramo da možemo biti vaš odgovarajući poslovni partner i da u zajedničkoj suradnji možemo značajnije pridonijeti na poboljšanju energetske učinkovitosti vaših poslovnih objekata te polučiti i odgovarajuće ekonomske efekte glede uštede na energentima koji se koriste.